Engelliler ve Hakları Semineri

Görselin orta üst bölümünde, EHİSA Logosu yer almaktadır, Görselin sol ortasında açıklama bölümündeki metin yer almaktadır, Görselin sağ orta bölümünde, toplantı ekran Resmi resimde, toplantıya katılan katılımcılar ve konuşmacı bulunmaktadır, Görselin orta alt bölümünde, ehisasosyal, sosyal medya ikonları yer almaktadır.

Protect Defenders EU desteği ile, Herkes İçin Erişilebilir Yaşam Akademisi Derneği tarafından yürütülen proje kapsamında Süleyman Demirel Üniversitesi Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hulusi ALP, “Engelliler ve Hakları” başlıklı bir seminer düzenledi.

Çevrimiçi olarak gerçekleştirilen seminerde Doç. Dr. Hulusi ALP; her şeyden önce engellilerin de “birey” olarak kabul edilerek, “hak öznesi” oldukları bilincinin tüm kamuoyu ve karar alıcı – politika geliştiricilerde oluşması gerektiğini, eğer hak temelli anlayış ile bu bakış açısının gelişmemesi gibi bir durum söz konusu olursa, engelliler sürekli olarak lütuf temelli – yardım temelli bir anlayışla karşılaşacaklar ve ihtiyaçları ile sorunlarına kalıcı, kapsayıcı ve sürdürülebilir çözüm önerileri üretilemeyecektir dedi.

ALP; engelliliğe dayalı ayrımcılık veya hak ihlalleri olduğunda mutlaka idari ve adli başvuru mekanizmalarını harekete geçirmek gerektiğinin önemli olduğunu ekleyerek, ulusal ve uluslarararası başvuru mekanizmaları konusunda bilgi verdi.